12.01.2021

Новий Санітарний регламент: на що слід звернути увагу

   З 1 січня 2021 року вступив в дію новий Санітарний регламент, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я № 2205. Забезпечення виконання даного документу покладено на засновників закладів освіти, тобто, на органи місцевого самоврядування. З цього приводу у грудні Департаментом проведена селекторна нарада з головами об’єднаних територіальних громад, де й акцентовано їхню увагу на приведення закладів освіти усіх типів і форм власності у відповідність новому Санітарному регламенту. Що ж змінилося?

Чимало нововведень стосуються організації харчування:

визначено перелік продуктів харчування, які забороняється продавати в шкільних буфетах та автоматах (стоп для чіпсів, снеків, сухариків, поп-корну, газованих напоїв тощо).

заборонено до закупівлі, реалізації та пропонування дітям технологічно оброблених м’ясних та рибних страв (ковбас, сосисок, заморожених напівфабрикатів тощо), солодких газованих напоїв, енергетичних напої та будь-яких інших напоїв із вмістом доданих цукрів.

обмежується добова кількість солі, цукру, борошняних та кондитерських виробів, жирів;

забезпечується харчування учнів з особливими дієтичними потребами, у тому числі з непереносимістю глютену та лактози;

дозволяється організовувати кейтеринг, який повинен відповідати всім принципам та вимогам безпечності харчових продуктів на базі системи НАССР.

Щодо інших норм:

змінилася відстань, яка  надає право організовувати підвіз учнів  з 3 до 2 км. Знято обмеження щодо організації підвезення  тільки у сільській місцевості. Рішення  про  підвезення  приймається  засновником у містах, де відстань перебільшує 2 км,  особливо для дітей початкової школи.

у закладах освіти, які працюють у дві зміни, навчання учнів 1-4 класів має організовуватися лише в першу зміну.

усі працівники шкіл повинні проходити обов’язкові профілактичні огляди. У разі порушення термінів проходження профілактичних оглядів працівники до роботи не допускаються;

заборонена оренда шкіл не під освітні потреби;

для профілактики порушень постави запропоновано не менше ніж 2 рази на рік пересаджувати учнів в інші ряди, що профілактуватиме як сколіози, так і порушення зору та слуху; учнів, які часто хворіють простудними захворюваннями, ревматизмом, ангінами, рекомендовано розміщувати у третьому ряду, тобто біля внутрішньої стіни;

є також вимоги до комп’ютерного обладнання у закладах освіти. За новими нормами у школах дозволене бездротове чи дротове підключення до Інтернету. Роутери мають бути встановлені на висоті не менше 2 метрів від підлоги та виключатися в позанавчальний час. Повністю заборонене використання комп'ютерної техніки з електронно-променевими трубками. Мають бути монітори рідкористалічні або LED із діагоналлю не менше 16 дюймів. Якщо це персональні комп'ютери, то екран має бути не менше 15 дюймів. Якщо це ноутбук, дозволяється, щоб він був 14 дюймовим, але мишка та клавіатура мають бути окремо. Визначено часовий проміжок роботи за  комп’ютерами  за віковим   показником для учнів 1 класів, 2-4 класів, 5-7, 8-9, 10-11 окремо.

у кожній школі обов’язково  мають бути внутрішні санвузли;

 нормативом врегульовано відстань між меблями у класі, в тому числі від бокових шаф. Остаточно заборонили меблі із гострими кутами.

регламент поставив крапку у спорі між прибічниками суботників та їх опонентами. В документі чітко визначено, до яких робіт можна залучати учнів.

   Директор Департаменту освіти і науки Олекандр Лончак звернувся з проханням до засновників закладів освіти врахувати всі зазначені у новому Санітарному регламенті норми і передбачити у своїх бюджетах відповідне фінансування на їх виконання.