Правила спілкування з дітьми

         1. Коли ви розмовляєте з дитиною з особливими потребами, звертайтеся безпосередньо до неї, а не до супроводжуючого або асистента, які присутні при розмові.

2.  Коли Вас знайомлять з дитиною, цілком природно подати  їй руку - навіть ті, кому важко рухати рукою, або хто користується протезом, цілком можуть потиснути руку - праву чи ліву, що цілком припустимо.

3. Коли Ви зустрічаєтеся з дитиною, який погано або зовсім не бачить, обов'язково називайте себе і тих людей, які прийшли з Вами. Якщо у Вас загальна бесіда в групі, не забувайте пояснити, до кого в даний момент Ви звертаєтесь і назвати себе.

4. Якщо Ви пропонуєте допомогу, чекайте, поки її приймуть, а потім запитуйте, що і як робити. Якщо Ви не зрозуміли, не соромтесь - перепитайте.

5. Звертайтеся до дорослих інвалідів як до дорослих, до дитини-як до здорової дитини.  

6. Опиратися або повиснути на чиємусь інвалідному візку - те ж саме, що спиратися або повиснути на її володаря. Інвалідний візок - це частина недоторканного простору людини, яка її використовує.

7. Розмовляючи з дитиною, що зазнає  труднощі в спілкуванні, слухайте її  уважно. Будьте терплячі, чекайте, поки вона сама закінчить фразу. Не поправляйте і не домовлявся за неї. Ніколи не вдавайте, що ви зрозуміли, якщо насправді це не так.

8. Коли Ви розмовляєте з дитиною, що користується інвалідним візком або милицями, розташуєтеся так, щоб ваші і його очі були на одному рівні. Вам буде легше розмовляти, а вашому  маленькому співрозмовнику не знадобиться закидати голову.

9. Щоб привернути увагу  дитини, яка погано чує, помахайте їй  рукою або поплескайте по плечу. Дивіться   прямо в очі і говоріть чітко, хоча майте на увазі, що не всі люди, які погано чують, можуть читати по губах. Розмовляючи з тими, хто може читати по губах, розташуєтеся так, щоб на вас падало світло, і Вас було добре видно, постарайтеся, щоб Вам нічого (їжа, руки) не заважало.

10. Не знічуйтеся, якщо випадково сказали: «Побачимося» або: «Ви чули про це ...?» тому, хто насправді не може бачити або чути. Всі люди - це люди. Вони думають і хочуть жити так, як і ви. Для самих себе вони нормальні так, як і ви.